گروه مهندسی برق

 

آشنایی با گروه مهندسی برق

 

سال تأسیس: 1391

تعداد دانشجویان در حال تحصیل نفر

تعداد فارغ التحصیل نفر

رشته های تحصیلی:

                 ۱- مهندسی برق از سال 1391 ( ورودی)

                 2- مهندسی برق- مخابرات سیستم (کارشناسی ارشد) از سال1397  ( ۱ ورودی)

تاریخچه گروه مهندسی برق

 گروه برق دانشگاه بجنورد سال 1391 فعالیت خود را آغاز نموده است. در حال حاضر گروه مهندسی برق در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد. در مقطع کارشناسی ارشد که فعالیت خود را از سال 97 آغاز نموده است، دانشجویان در رشته مهندسی برق در گرایش مخابرات سیستم به تحصیل می پردازند. همچنین دانشجویان در مقطع کارشناسی تحت عنوان "مهندسی برق" وارد دانشگاه شده و پس از گذراندن 5 نیمسال تحصیلی و برخی دروس و آشنایی نسبی با رشته و گرایش های مهندسی برق، تحصیل خود را در گرایش قدرت ادامه میدهند. در حال حاضر با توجه به امکانات آزمایشگاهی قابل قبول و همچنین اعضای هیئت علمی با تجربه، این گروه در حال احداث گرایش ها و رشته های جدیدی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد

 معرفی رشته مهندسی برق

مهندسی برق باتکیه بر دو پایه فیزیک و ریاضیات و امتزاج آنها با دیدگاه مهندسی، ابزارهای توانمندی را در طراحی قطعات و سیستم‌ها بوجود آورده است به نحوی که، در اندکی بیش از یک قرن سابقه خود، وسیع ترین کاربردها را در علوم و تکنولوژی یافته است و امروزه کمتر ابزار، قطعه یا سیستمی را می توان یافت که فاقد قطعات الکتریکی یا الکترونیکی باشد.

  رشته مهندسی برق به واسطه ماهیت فراگیر خود، هر روز شاخه های جدیدی از صنعت را گسترش داده و روش های نوینی را پیش روی می گشاید. خودکارسازی، تولید وانتقال انرژی، ارتباطات زمینی، سنجش پزشکی، ابزار الکترونیک در صنایع حمل و نقل تنها برخی از زمینه های کاربردی هستند که در قلمرو مهندسی برق قرار دارند .

در مقطع کارشناسی گرایش قدرت به طور کلی به آموزش و پژوهش در زمینه طراحی و ساخت سیستم های مورد استفاده در تولید، انتقال، توزیع و مصرف برق پرداخته می شود. از جمله مباحثی که در این گرایش مطرح می شود می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • روش های مختلف تولید برق شامل نیروگاههای آبی، گازی، سیکل ترکیبی و ولتاژ نوری، بادی...

 • چگونگی احداث خطوط انتقال و روش های انتقال برق

 • انواع وسایل و تجهیزات حفاظتی که در مراحل مختلف تولید، توزیع، انتقال و مصرف انرژی، با هدف محافظت از انسان‌ها و تاسیسات شبکه در برابر حوادث نامطلوب استفاده می شوند. از جمله انواع رله ها، فیوزها و کلیدهای قدرت

 • انواع مختلف ماشین‌های الکتریکی و ترانسفورماتورها و طرز کار و کاربرد آن‌ها

 • طراحی مدارهای الکترونیک صنعتی و درایو موتورها.

دانشجویان این رشته پس از اینکه مطالب کلی و اصول پایه‌ای را در مقطع کارشناسی آموختند، انتظار می رود در مقطع کارشناسی‌ارشد بین مطالب آموخته شده در مقطع کارشناسی ارتباط برقرار کرده و با آموخته های خود در این مقطع توانایی طراحی و تحلیل شبکه های قدرت را داشته باشد.

آینده شغلی، بازار کار، درآمد

امروزه با توسعه صنایع کوچک و بزرگ در کشور، فرصت های شغلی زیادی برای مهندسین برق فراهم شده است و اگر می بینیم که با این وجود بعضی از فارغ التحصیلان این رشته بیکار هستند،  به دلیل این است که این افراد یا فقط در منطقه ای خاص دنبال کار می گردند و یا در دوران تحصیل به جای یادگیری عمیق دروس و در نتیجه کسب توانایی های لازم، تنها واحدهای درسی خود را گذرانده اند.

همچنین یک مهندس خوب باید، کارآفرین باشد یعنی به دنبال استخدام در موسسات یا وزارتخانه نباشد بلکه به یاری آگاهی های خود، نیازهای فنی و صنعتی کشور را یافته و با طراحی سیستم ها و مدارهای خاصی این نیازها را برطرف سازد. کاری که بعضی از فارغ التحصیلان ما انجام داده و خوشبختانه موفق نیز بوده اند. اگر یک فارغ التحصیل برق دارای توانایی های لازم باشد، با مشکل بیکاری روبرو نخواهد شد.

طبق نظر کارشناسان و متخصصان انرژی در کشور، با توجه به نیاز فزاینده به انرژی در جهان کنونی و همچنین نرخ رشد انرژی الکتریکی در کشور، سالانه باید حدود 1500 مگاوات به ظرفیت تولید کشور افزوده شود که این امر نیازمند احداث نیروگاه‌های جدید و همچنین فارغ التحصیلان متخصص برق و قدرت می باشد. با توجه به اینکه هم اکنون با کمبود نیروهای کارآمد با مدارج بالا در این رشته در استان خراسان بزرگ روبرو هستیم نیاز به تربیت نیروهای تخصصی و در مقاطع تحصیلات تکمیلی می باشد.

همچنین به طور خاص در استان خراسان شمالی و شهر بجنورد با توجه به حضور صنایع بزرگ همچون، شرکتهای سیمان، پتروشیمی و صنایع فولاد و آلومینیوم و ... فارغ التحصیلان این رشته از دانشگاه بجنورد علاوه بر اینکه قادر خواهند بود نیازهای سطح استان در حوزه مهندسی برق و به ویژه قدرت را برطرف کنند، می توانند با کسب وضعیت شغلی مناسب به تجربه صنعتی و عملی خود بیفزایند. همچنین فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی مهندسی برق می توانند در رشته های زیر به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر ادامه دهند:

 • مهندسی برق- الکترونیک،

 • برق- قدرت

 • برق- مخابرات

 • برق- کنترل

 • مهندسی پزشکی

 • مهندسی کامپیوتر

 

             اعضاء هیات علمی گروه مهندسی برق

 

ردیف

نام و نام خانوادگی

مرتبۀ علمی

رایانامه (پست الکترونیک)

محل استقرار

۱

  امین جاجرمی

دانشیار

a.jajarmi@ub.ac.ir

ساختمان دانشکده علوم انسانی 2 طبقه اول اتاق 215

۲

 حسن محمدی پیروز

استادیار

pirouz@ub.ac.ir

ساختمان پتروشیمی طبقه سوم اتاق 311

۳

 حامد جوادی

استادیار

 

ساختمان پتروشیمی طبقه سوم اتاق 307

۴

 علی خزائی

استادیار

khazaee.a@ub.ac.ir

ساختمان دانشکده علوم انسانی 2 طبقه اول اتاق 202

۵

 جواد صائبی

استادیار

j.saebi@ub.ac.ir

ساختمان دانشکده علوم انسانی 2 طبقه اول اتاق 202

6

 عبدالرضا محمدی

استادیار

a.mohammadi@ub.ac.ir

ساختمان دانشکده علوم انسانی 2 طبقه اول اتاق 203

 

 

                            تماس با مدیر گروه:

                              علی خزائی

                      ایمیل: khazaee.a@ub.ac.ir

                            khazaee.a@gmail.com

                                                             


 

 

               
 

 

 

  دانلودها:

                سرفصل مصوب دروس

                برنامه پیشنهادی در ۸ نیمسال

                چارت درسی

                فلوچارت درسی

                لیست قبولی های مقطع کارشناسی ارشد