گروه مهندسی نقشه برداری

آشنایی با گروه مهندسی نقشه برداری

سال تأسیس: ۱۳۹۲

تعداد دانشجویان در حال تحصیل: 151 نفر

تعداد فارغ التحصیل89 نفر

رشته های تحصیلی:

                 1- مهندسی عمران نقشه برداری از سال ۱۳۹۲ (۳ ورودی)

                 2- مهندسی نقشه برداری (از سال ۱۳۹۵,  4 ورودی)

 

مدیر گروه: سید قاسم رستمی

رشته: مهندسی نقشه برداری گرایش ژئودزی

مرتبه هیأت علمی: مربی پایه ۱۰

 
 

   تماس با گروه:

 

محل دفتر گروه

تلفن

ایمیل مدیر گروه

ساختمان علوم انسانی 1

طبقه همکف

اتاق 103

05832201000

داخلی 1409

gh.rostami@ub.ac.ir

و

ghrostami@yahoo.com

 

  دانلودها:

                سرفصل مصوب دروس

                برنامه پیشنهادی در 8 نیمسال

                چارت درسی

                فلوچارت درسی

                نفرات برتر تحصیلی در هر نیمسال

                لیست قبولی های مقطع کارشناسی ارشد

--------------------------------------------------------------------------

 

        1- مقدمه و تاریخچه

رشته مهندسی نقشه برداری که بعضاً مهندسی ژئودزی و ژئوماتیک نیز خوانده می شود در برگیرنده کلیه کارهای تئوری و عملی است که به نوعی منجر به برآورد مختصات نقاط زمین و اطراف آن می گردد. درگذشته کلیه فعالیت های مزبور به تهـیه نقشه از محدوده ای از زمین منجر می شد، لذا به رشته مهندسی نقشه برداری معروف گردیده است. به سبب آنکه هر نوع فعالیت و ساخت و ساز عمرانی درنخستین گام مستلزم استفاده از نقشه بوده است، این رشته از جمله گرایش های مهنـدسی عمران نیز به شمار آمده است. لذا میتوان این رشته را پایه، اساس و زیر بنای طراحی و اجرای تمام پروژه های عمرانی دانست. چه بسا عدم استفاده از یک متخصص نقشه بردار در بعضی از پروژه های حساس عمرانی، موجب ایجاد خطا و انحراف در آن پروژه شده و هزینه های اضافی را به کارفرما با پیمانکار تحمیل نماید.

امروزه با گسترش دامنه فعالیت های مهندسین نقشه برداری، شاهد حضور آنان درسایر کاربردهای علمی تحقیقاتی وصنعتی اعم از کنترل سدها و برج های بلند، هدایت هواپیماها و کشتی، پیش بینی زلزله، سیستم های جامع کاداستر و سامانه اطلاعات مکانی شهرها، کنترل باستان شناسی و پزشکی، پردازش تصاویر ماهواره ای و ... می باشیم. از طرفی پرورش نیروی متخصص مورد نیاز کشور، اکثراً به عهدة دانشگاه ها واگذار شده است. در رشته مهندسی نقشه برداری نیز در سراسر کشور بعضی از دانشگاه ها در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، متولی این کار هستند. در سالهای اخیر به لحاظ تقویت و توسعة رشتة مهندسی نقشه برداری، روز به روز بر تعداد این دانشگاه ها افزوده شده است.

اگر چه فعالیت های ابوریحان بیرونی و خواجه نصیرالدین طوسی در زمینه نقشه برداری بی نظیر است اما تاریخچة آموزش رسمی نقشه برداری در ایران از سال 1268 هجری و به همت امیرکبیر در مدرسة دارالفنون شروع شد. قبل از ورود این رشته به آموزش عالی کشور در سال 1363، از سال 1332 مدرسه عالی نقشه برداری و دانشکده سازمان نقشه برداری متولی آموزش نقشه برداری بودند. از سال 1372 رشته مهندسی نقشه برداری جزء زیر شاخه عمران قرار گرفت و رسماً از دانشکده جغرافیا جدا شد. سرفصل های این رشته ابتدا در سال 1376 و سپس درسال 1395 بازنگری و به تصویب شورای عالی برنامه ریزی درسی وزارت علوم رسید. در حال حاضر دانشگاههای زیر مجری رشته نقشه برداری در مقاطع مختلف هستند:

 

دانشگاه های دولتی (12 دانشگاه): تهران، خواجه نصیر، اصفهان، تبریز، زنجان، تفرش، اراک، سیرجان، نوشیروانی بابل، اسدآبادی همدان، دزفول . بجنورد.

 

دانشگاه های غیر دولتی: دانشگاه پیام نور:  بوشهر و اهواز و تهران شمال، دانشگاه های غیر انتقاعی: دارالفتون قزوین، حکمت و پویش قم، فرزانگان و دانش پژوهان اصفهان، آریان و طبری بابل، شمال آمل، خیام مشهد، رشیدیه تبریز، یاسین بروجرد، عمران توسعه همدان، جهاد رشد، پویندگان چالوس، لامعی گرگان، عرفان و مهرآوران کرمان، پاسارگاد شیراز و آریا ایوانکی و دانشگاه های آزاد اسلامی: تهران جنوب، قزوین، میبد، تفت، استهبان، بناب، تاکستان و ...

 

دانشگاه های دارای مقطع کارشناسی ارشد: تهران، خواجه نصیر، اصفهان، زنجان، تبریز، شیراز، کرمان، فردوسی مشهد، تفرش، شهید رجایی تهران، خاوران مشهد، لامعی گرگان و توسعه عمران همدان، دانشگاه های آزاد اهر، شاهرود، تفت، لار و ... .

 

دانشگاه های دارای مقطع کاردانی: دانشگاه های زابل، گنبد، ممسنی، آموزشکده سازمان نقشه برداری و آموزشکده سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و ...

 

       2- گرایش های تحصیلات تکمیلی

گرایش های زیر درمقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، با اهداف مشخصی تعریف شده اند که به ترتیب حروف الفبا عبارتند از:

 

گرایش ژئودزی: تعیین موقعیت دقیق، تهیه نقشه مناطق وسیع و تعیین شکل هندسی و فیزیکی و تغییرات آن روی کره زمین به کمک داده های زمینی و ماهواره ای

 

گرایش سامانه اطلاعات مکانی (GIS): دانش و فناوری تولید، بروزرسانی، ذخیره و مدیریت اطلاعات مکانی و نمایش، تحلیل و بکارگیری همزمان اطلاعات جهت پشتیبانی از تصمیم گیری ها و حل مشکلات در محیط های استاتیک و داینامیک

 

گرایش سنجش از دور (RS): تهیه نقشه و پردازش داده از تصاویر ماهواره ای به منظور کاربردهای مختلف عمرانی، کشاورزی و محیط زیستی

 

گرایش فتوگرامتری: فن تهیه نقشه از روی عکس های هوایی با فناوری فتوگرامتری پهپاد فتوگرامتری ماشین بینایی و بُرد کوتاه

 

گرایش هیدروگرافی: تهیه نقشه های مرتبط با حوزه های آبی با هدف ناوبری دریایی و کاربردهای هیدولوژی

 

 

       3- زمینه های شغلی

ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی بالاتر، حق امضاء در نظام مهندسی معدن و نظام مهندسی ساختمان، کارشناس رسمی دادگستری، تاسیس شرکت های مشاور نقشه برداری در گرید زمین، هیدورگرافی و سیستم اطلاعات جغرافیایی و ...، نقشه بردار ناظر و سرپرست کارگاه های عمرانی، استخدام به عنوان کارشناس نقشه برداری در سازمان های ثبت اسناد و املاک، راه و شهرسازی، استانداری، شهرداری، جهادکشاورزی، بنیاد مسکن و ...، طراحی و اجرای راه و مسیر، طراحی و کنترل تونل، مانیتورینگ و بررسی تغییر شکل سازه های مختلف، انجام پروژه های RS و GIS در شهرهای مختلف، تدریس در دوره های کاردانی، کارشناسی و ارشد و هنرستان های فنی و حرفه ای، استخدام در سازمان نقشه برداری و سازمان جغرافیایی و ... .

 

4- اساتید گروه مهندسی نقشه برداری 

با توجه به جدید التأسیس بودن رشته نقشه برداری در دانشگاه بجنورد و همچنین کم بودن تعداد فارغ التحصیلان این رشته در مقطع دکتری، فعلاً اساتید زیر با دانشگاه همکاری دارند که در ادامه با آنها آشنا می شوید:

 

سید قاسم رستمی  

فوق لیسانس مهندسی عمران- ژئودزی از دانشگاه تهران در سال 1381

لیسانس مهندسی عمران- نقشه برداری از دانشگاه تبریز در سال 1378

مدیر گروه رشته مهندسی نقشه برداری دانشگاه بجنورد از سال 1392

ایمیل: gh.rostami@ub.ac.ir  و ghrostami@yahoo.com

 

عنوان پایان نامه: مدلسازی چهار بُعدی تغییرات لحظه ای سطح خلیج فارس و دریای عمان بوسیله داده های آلتیمتری

 

زمینه های تخصصی:

-          ارتفاع سنجی و تعیین موقعیت ماهواره ای و پردازش داده های مربوطه 

-          مدلسازی چند بُعدی داده های نقشه برداری و ژئودزی

-          پیش بینی رؤیت پذیری هلال ماه و نجوم ریاضی

سابقه پژوهشی: تالیف 4 عنوان کتاب، ارائه 21 مقاله کنفرانس داخلی و ارائه 1 مقاله کنفرانس خارجی، چاپ 5 مقاله در مجله علمی پژوهشی و علمی ترویجی و انجام 3 طرح پژوهشی

 

سابقة تدریس: در دانشگاه تهران (3 ترم)، دانشگاه بجنورد (12 ترم)، آزاد میبد و تفت (21 ترم)، آزاد بافق و شاهرود (8 ترم) دانشکده فنی میبد (19 ترم)، دوره کارشناسی ارشد (4 ترم)، اردوهای کارورزی نقشه برداری دانشگاه های فوق (18 دوره).

 
 

قاسم جوادی

دانشجوی دوره دکتریGIS دانشگاه خواجه نصیر طوسی از سال 1394

فوق لیسانس مهندسی عمران- GIS از دانشگاه خواجه نصیر الدین 1390

لیسانس مهندسی عمران- نقشه برداری از دانشگاه علم و صنعت- اراک 1388

عضو هیأت علمی مأمور به تحصیل

ایمیل: ghjavadi@.ub.ac.ir

عنوان پایان نامه: توسعه مدل ارزیابی اثرات اختلاط کاربری های شهری بر پایه شاخص و تحلیل  مکانی

 

زمینه های تخصصی: 

-          تصمیم سازی مکانی و شهرهای هوشمند در فضای 3D GIS

-          مسائل مرتبط با تصمیم گیری چند معیاری مکانی در GIS

-          فازی و مدلسازی های مکانی تحت عدم قطعیت

-          مدلسازی توسعه شهری در GIS و بهینه سازی در فضای مکانی

سابقه پژوهشی: ارائه 12 مقاله کنفرانس داخلی، چاپ 6 مقاله در مجله علمی پژوهشی و دو طرح پژوهشی

سابقة تدریس: در دانشگاه بجنورد (5 ترم)، دانشگاه آزاد خمین (5 ترم)، یاسین بروجرد (3 ترم)، دانشگاه صنعتی اراک (یکسال)، تدریس در اردوی کارورزی دانشگاه های فوق (5 دوره).

 

 

     5- کارگاه ها و آتلیه های گروه

کارگاه های و آتلیه های گروه مهندسی نقشه برداری در ساختمان آزمایشگاه های عمران و ساختمان کارگاه و آزمایشگاه ها (ساختمان مرکزی قدیم) به شرح زیر می باشد:

 

    آتلیة فتوگرامتری- کارتوگرافی آنالوگ

این آتلیه به منظور آموزش دروس عملیات فتوگرامتری مقدماتی و و عملیات کارتوگرافی استفاده می شود. وسائل و تجهیزات این کارگاه شامل استرئوسکوپ های جیبی و آینه دار، میز های نوری و عکس های هوایی منطقة بجنورد دستگاه پلانیمتر مکانیکی و رقومی و تجهیزات ترسیم می باشد.

 

 آتلیه کارتوگرافی اتوماتیک

در رشته مهندسی نقشه برداری برای دروس تخصصی خود به نرم افزارهای مختلف ترسیمی و محاسباتی در سایت کامپیوتری نیاز دارد. این سایت در کلاس 101 ساختمان فنی 2 و یا در کارگاه کارتوگرافی اتوماتیک می باشد. دروس زیر در آن تدریس می شوند: برنامه نویسی کامپیوتر، محاسبات عددی، محاسبات تئوری برآورد ، عملیات نقشه برداری ژئودتیک و ژئودزی هندسی، عملیات فتوگرامتری تحلیلی، و ...

 

آتلیه فتوگرامتری رقومی

این آتلیه به منظور آموزش دروس عملیات فتوگرامتری تحلیلی و بُرد کوتاه استفاده می شود. وسائل و تجهیزات این کارگاه شامل دستگاه پارادایز و پهباد فتوگرامتری می باشد.

 

آزمایشگاه اپتیک و تنظیم دوربین

این کارگاه برای دروس آزمایشگاه فیزیک نور و نقشه برداری ساختمانی استفاده می شود. وسائل و تجهیزات این کارگاه شامل دوربین های اسقاطی نقشه برداری و نورسنج و تجهیزات آزمایش نور هندسی می باشد.

 

  انبار نقشه برداری و کلاس محاسبه و ترسیم

انبار نقشه برداری شامل تجهیزات عملیات های صحرایی شامل انواع دوربین های ترازیاب، تئودولیت، توتال استیشن، گیرنده های GPS و ... می باشد که مسئولیت آن با آقای مهندس گریوانی و محل این انبار در ساختمان آزمایشگاه های عمران می باشد.

 

     6- انجمن علمی نقشه برداری

   هرساله از طریق رای گیری، 6 نفر از دانشجویان فعال به عنوان هیات مدیره انجمن علمی نقشه برداری فعالیت خود را در زمینه برگزاری کلاس های آموزشی و فوق برنامه، همایش های و کنفرانس ها، چاپ نشریه و ... انجام می دهند. در حال حاضر هیٔت مدیره انجمن برای سال تحصیلی 99-98 که مسئولیت برگزار معارفه دانشجویان ورودی 98 را بر عهده داشتند، دانشجویان زیر هستند:

 

 

 

 

 

 

 

محمد علی عباسی

دبیر انجمن

محمد

روزبه

فاطمه

غفوری

عطاء الله

بهبودی

حامد

میرافضلی

محمد کفاش

سعید زرگر

 

 

 

      7- محل تشکیل کلاس ها

محل تشکیل کلاس های نقشه برداری در ساختمان فنی و مهندسی 2 در انتهای ضلع غربی دانشگاه می باشد. کلاس های شماره 204 و 205 به این گروه اختصاص دارد و در این ساختمان آقای امین آشفته به عنوان ناظر آموزشی و امور کلاس ها حضور دارند.